Klima Arıza Onarım

Anasayfa » Klima Arıza Onarım

[safir_descriptionbox header=”ÖZEN OTO” content=”Klima Arıza Onarım ” icon=”arti” bg=”question”]

Klima sisteminin sorunsuz çalışmasının yolu, bakımlarının zamanında yapılmasından geçiyor. Sistemdeki gaz kaçaklarının zamanında fark edilmesi ile klimanın ömrü uzar ve onarım maliyeti düşer.

Klima sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için yılda iki kez kontrol edilmesi tarafımızdan önerilmektedir. Klima radyatörünün taş, çarpma gibi darbelerden etkiIenip içindeki gazın boşalması sıkça karşılaşılan arızalar olarak dikkat çekmektedir. Uzun süre gazsız kalan ya da eksik gazla çalışan klima görevini yeterince yapmadığı gibi, hasarın daha da büyümesine ve onarım maliyetlerinin yükselmesine yol açmaktadır.

Soğutma gazı en az 6 ayda bir kontrol edilmeli, klima bakımı ve kontrolü uzman servislere yaptırılmalı ve uyumsuz gaz kullanılmamalıdır. Klimanın randımanlı olması için kış dahil ayda 1 kez en az 15-20 dk çalıştırılmalıdır. Çünkü kış mevsimi boyunca unutulan klima, yaz geldiğinde sürücülerin otomobilde en çok ihtiyaç duyduğu donanımların başında gelmektedir. Ancak kış boyunca ihmal edilmiş, bakımı yapılmamış klima sistemi, sürekli kullanılmaya başladığında sorun çıkartabilmektedir.

Servisimize her marka ve model otomobile otomatik klima gaz dolum cihazı ile klima gaz dolumu yapılmaktadır.

PRATİK BİLGİLER

Güneş altında park edilmiş aracın içerisinde sıcaklık iklim koşullarına göre çok yükselebilir. İçerisinde sıcaklığı yükselmiş aracın kliması çalıştırıldığında camlar açık olarak bir müddet kullanılarak araç içerisinde aşırı sıcak havanın kısa zaman içerisinde dışarı atılması sağlanarak daha kısa süre içerisinde araç içi soğumuş olacaktır.

Havadaki nemin çok veya az oluşu, aracın yolcu sayısı ve rengi klimanın verimini etkiler

Klima çalışırken motor sıcaklığı daha fazla artacağı nedenle , motor soğutma devresi sık aralıklarla kontrol edilmelidir

Radyatörün ve yoğunlaştırıcının temizlik durumu sık sık kontrol edilmeli ve önleri kapatılmamalıdır.

Kliması çalışırken aracın altından akan su normal bir durumdur. Bu su buharlaştırıcıda yoğunlaşan havanın neminden kaynaklanmaktadır.

Klima sistemi kış aylarında en az haftada bir kez çalıştırılarak soğutucunun devir daim yapması sağlanmalıdır.

Yılda iki kez klima sistemleri ve soğutucu gazı kontrol edilmelidir.

Whatsapp
Seyit Can BAYSA
Seyit Can BAYSA